طلاق توافقی چگونه امکانپذیر است؟

همانطور که از نام این نوع طلاق پیداست، طلاق توافقی به جدایی گفته می‌شود که در آن زن و شوهر از قبل بر سر تمامیِ مسائل از جمله جهیزیه، نفقه، مهریه، حضانت فرزند، نحوه ملاقات، اجرت المثل به توافق رسیده‌اند این نوع طلاق در متون قانونی تعریف نشده است و قاضی (دادگاه) هر توافق انجام گرفته‌ای را در حکمی که صادر می‌کند در نظر می‌گیرد و آن را در گواهی عدم سازش – مهمترین مدرک برای طلاق – ذکر می‌کند. در ادامه به نقش وکیل طلاق توافقی در این نوع جدایی می‌پردازیم.

وکیل در طلاق توافقی

تفاوت طلاق توافقی با طلاق یک طرفه در چیست؟

در طلاق توافقی هر دو طرف به صورت مشترک دادخواست طلاق را تسلیم دادگاه می‌نمایند، اما در طلاق یک طرفه که به دو صورت طلاق از طرف زوجه و طلاق از طرف مرد تعریف شده است، یکی از طرفین با جدایی موافق نیست و دادخواست تنها از طرف یکی از زوجین ارسال می‌شود.

لازم به ذکر است، از آنجایی که تمامیِ موارد در طلاق توافقی از پیش تنظیم شده است زمان کمتری نسبت به طلاق یک طرفه خواهد بُرد و مدت زمان پروسه دادگاهی در طلاق توافقی به حداقل می‌رسد.

بیشتر بخوانید: در طلاق چه چیزهایی به زن تعلق میگیرد.

مراحل طلاق توافقی

در طلاق توافقی هر دو طرف بایستی مراحلی که در ادامه به آنها می‌پردازیم را طی کنند. در صورتی که هر یک از طرفین نخواهد خود به صورت حضوری در محل حاضر شود می‌تواند از از وکیل طلاق توافقی استفاده کند. اگر ساکن تهران هستید پیشنهاد ما به شما استفاده از خدمات گروه  وکلای حامیان عدالت است که بهترین وکیل طلاق توافقی در تهران را در اختیار دارند.

مرحله اول: مشاوره اجباری قبل از طلاق

بر خلاف طلاق یکطرفه که نیاز به داور دارد در این نوع طلاق نیازی به داور نیست و در عوض باید به مشاوره مراجعه کرد. انجام چنین مشاوره‌ای در این نوع طلاق اجباری است. زوجین طی 45 روز 5 جلسه مشاوره خواهند داشت. در صورت گرفتن وکیل طلاق توافقی این روند در کمتر از یک هفته به پایان می‌رسد.

بیشتر بخوانید: اولین قدم برای طلاق توافقی

مرحله دوم، ارائه دادخواست طلاق

پس از اتمام مرحله اول و اخذ گواهی عدم انصراف از طلاق، زوجین بایستی دادخواست خود را از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت کنند، ارجاع دادخواست طلاق توافقی از طرف وکیل طلاق توافقی مراحل را برای هر دو طرف آسان‌تر می‌کند.

بیشتر بخوانید: برای درخواست طلاق باید کجا رفت؟ بیشتر بخوانید: بررسی مدارک طلاق توافقی

مرحله سوم، حضور در جلسه دادگاه

پس از ارسال و ثبت دادخواست جدایی، زوجین باید منتظر زمان دادگاه خانواده باشند. بهترین وکیل طلاق توافقی آن است که بتواند به جای طرفین در دادگاه حضور یابد و به امور به نیابت از آنها رسیدگی کند.

بیشتر بخوانید: توافق نامه طلاق توافقی

مشاوره با وکیل طلاق توافقی

مرحله چهارم، مشاوره در دادگاه

در این مرحله زوجین و یا وکیل ایشان به واحد مشاوره دادگاه خانواده رجوع می‌کند تا صلحی میانشان برقرار سازد. در صورتی که هر دو طرف راضی به ادامه زندگی نباشند، مشاوره خانواده با ذکر تمام دلایل، توافقنامه‌ای اجمالی از شرایط مهریه، نفقه، حضانت فرزندان و غیره می‌نویسد و در اختیار زوجین قرار می‌دهد.

بیشتر بخوانید: آیا در طلاق توافقی مهریه تعلق می گیرد؟ ‏ بیشتر بخوانید: رجوع به مهریه پس از طلاف توافقی

مرحله پنجم، حضور دوباره در دادگاه

در این مرحله از طلاق توافقی با وکیل این گونه است که با توجه به مدارک و شواهد، دادگاه حکم عدم امکان سازش را صادر می‌کند، این حکم به مدت سه ماه قانونی است

مرحله آخر، رجوع به دفتر ثبت ازدواج و طلاق

در مرحله پایانی زوجین و یا وکلای آنها می‌توانند با ارائه حکم عدم امکان سازش و مدارک به دفاتر طلاق رجوع کرده تا صیغه طلاق جاری گردد.

بیشتر بخوانید: روند حقوقی حکم طلاق توافقی

نکته مهم در به عهده گفتن حضانت فرزند در طلاق توافقی

  [embed]http://dl.hamyanedalat.com/videos/hezanat.mp4[/embed]

مزایای استفاده از وکیل طلاق توافقی چیست؟

همانطور که متوجه شدید پروسه طلاق می‌تواند تا یک سال نیز به طول بی‌انجامد، اما با استفاده از وکیل طلاق توافقی زمان انجام امور بسیار کاهش می‌یابد. در ادامه لیستی از مزایای استفاده از وکیل طلاق آورده شده است.

  • عدم نیاز به حضور هر دو طرف در بسیاری از مراحل دادگاه
  • مدت زمان طلاق با کمک وکیل طلاق توافقی کمتر از یک ماه خواهد شد
  • با حضور وکیل، تنش بین هر دو طرف از بین خواهد رفت
  • با کمک وکیل، زوجه به حقوق خود آگاه‌تر می‌شود و می‌تواند به تمامی حقوق مالی خود برسد

وکیل طلاق توافقی - حامیان عدالت

سوالات متداولی که از وکیل طلاق توافقی پرسیده خواهند شد.

در این بخش قصد داریم به چند پرسش پر تکرار شما در مورد طلاق توافقی پاسخ جامع و محکمه پسندی بدهیم:

سوال: اگر حق طلاق با زن باشد، آیا گواهی عدم سازش الزام آور است؟

پاسخ: در اختیار داشتن حق طلاق، به منزله عدم نیاز به گواهی عدم سازش نیست. سلسله مراتب طلاق توافقی در هر صورت باید طی شود

سوال: پس از طلاق توافقی، اصل طلاق نامه به کدام یک از طرفین خواهد رسید؟

پاسخ: دفترخانه‌ها ترجیح می‌دهند اصل طلاق نامه را به زوجه تحویل دهند، اما این امر الزام آور نمی‌باشد. در صورتی که مرد قصد سفر به خارج از کشور داشته باشد و یا برای تعویض شناسنامه به طلاق نامه احتیاج پیدا کند، از همان دفتر می‌تواند تقاضای رونوشت برابر اصل مدرک طلاق را تنظیم کند.

سوال: آیا حضور زوجین در تمامی مراحل طلاق الزامی است؟

پاسخ: اگر از وکیل طلاق توافقی استفاده شود، به حضور هیچ یک از زوجین در تمامی مراحل دادگاه نخواهد بود.

سوال: مدارک مورد نیاز جهت طلاق توافقی کدام‌ها هستند؟

پاسخ: اصل شناسنامه زوجین، اصل عقدنامه، گواهی عدم سازش، گواهی عدم بارداری در صورتی که طلاق در دوران عقد و نامزدی اتفاق بی‌افتد.

بیشتر بخوانید: طلاق توافقی در دوران عقد

وکیل طلاق توافقی

امور طلاق توافقی خود را به گروه وکلای حامیان عدالت بسپارید.

با توجه به حساس بودن و عدم سازش بین زوجین و همچنین برای پایان دادن به رابطه بهتر است که هر دو طرف پس از توافق همه جانبه با یکدیگر در تعامل نباشند. از این رو وکیل طلاق توافقی می‌تواند به نیابت از هر دوی آنها در جلسات دادگاه حضور یابد.

مجموعه حامیان عدالت گروهی از وکلای خبره در امر طلاق توافقی را گرد هم آورده است که در تمامی زمینه‌های مرتبط با اینگونه مسائل در خدمت شما هستند. با استفاده از خدمات حامیان عدالت، دیگر نگرانی از بابت دعاوی پردردسر طلاق نداشته باشید و انجام این امور را به متخصصین واگذار کنید.

بیشتر بخوانید: دادخواست طلاق توافقی توسط وکیل بیشتر بخوانید: فسخ طلاق توافقی
,;dg xghr j,htrd [xyz-ihs snippet="vakiltalaghtavafoghi"] https://b2n.ir/f84430

جهت اخذ مشاوره و ارتباط با وکلای پایه یک و وکلای تخصصی و باتجربه در خصوص پرونده های طلاق توافقی  با شماره های زیر تماس فرمایید.

تلفن های تماس :

(10 خط ) 02144850335📞  02144872230 📞  02144872231 📞

تماس فوری رایگان

با وکیل های پایه یک دادگستری

وکیل پایه یک ملکی

وکیل پایه یک خانواده

وکیل پایه یک کیفری

وکیل پایه دعاوی مالی

وکیل پایه دعاوی تجاری

با 10 خط ویژه از شنبه تا چهارشنبه پاسخگوی شما هستیم

حامیان عدالت

گروه وكلاى حاميان عدالت مطلق با هدف ارائه خدمات حقوقی به عنوان مشاور حقوقی در دعاوی کیفری و حقوقی و خانواده و انجام وکالت در مراجع قضایی و اداری و کمیسیون های مختلف و همچنین انجام امور وکالت از طرف افراد در مراجع داخلی و از طرف ایرانیان در مراجع بین المللی و دادگاه ها و مراجع قضایی کشورهای خارجی مطابق با ضوابط و قوانین موضوعه و به خصوص انجام امور اداری اعم از داخلی و بین الملل تاسیس و آغاز به فعالیت نموده است.